Konstnärerna

Klicka på bilderna för att förstora samt se konstverken i sin helhet.

Ali Pournoroozy
Akvarell, olja

Orkestervägen 9
435 44 Mölnlycke

070-771 26 97
noroozy@telia.com

Annelia Cederfeldt
Akryl

Flädervägen 17
435 38 Mölnlycke

070-512 93 27
annelia.cederfeldt@gmail.com

Anne-Marie Wallenthin
Akvarell

Lövskogsvägen 47
435 37 Mölnlycke

070-277 96 49
anne-marie@wallenthin.se

Barbro Lammert

Barbro Lammert
Akvarell, akryl

Herrgårdsvägen 30
435 43 Pixbo

070-688 37 01
barbro@lammert.se

Bengt Manfredsson
Smide, smycken

Lilla Ekuddens väg 1
438 93 Landvetter

070-594 54 85
b.manfredsson@telia.com

Birgitta G:son Santesson
Akvarellmåleri

Solbo 54
438 36 Landvetter

073-378 56 20
bgs.solbo@gmail.com

Birgitta Neckvall
Måleri, grafik

Yxåsvägen 12
438 35 Landvetter

031-91 73 09
birgitta.neckvall@gmail.com

Britt Lundqvist
Akvarell

Skogsgläntan 21
435 38 Mölnlycke

079-821 47 09

instagram.com/brittneo

Britt-Marie Setterstig
Akvarell

Gulmåravägen 9
438 33 Landvetter

070-770 46 72
bm.setterstig@gmail.com

Carina Gustafsson
Akryl, textil

Benarebyvägen 117
435 39 Mölnlycke

070-990 93 93
bernhardobetty@gmail.com

instagram.com/bernhardobetty

Cecilia Landin Ekelund
Akryl, blandteknik

Byvägen 29
438 36 Landvetter

076-848 24 90
villa.alphyddan@telia.com

www.kulturibyn.se
instagram.com/konstibyn29

Fataneh Hadi
Olja

Råda Portar 132
435 32 Mölnlycke

072-251 54 22
f.hadi07@yahoo.com

Gun Kling

Gun Kling
Måleri, skulptur

Ringlavägen 8
435 39 Mölnlycke

073-763 71 83
gun.kling@live.se

instagram.com/klingkonst

Inger Karlberg
Skulptur

Parkvägen 5d
435 35 Mölnlycke

031-88 21 47
070-403 97 77
ingerkarlberg26@gmail.com

Ingrid Uttberg
Konstknyppling

Häggvägen 2
435 37 Mölnlycke

031-338 06 54
070-548 06 54
ingrid@uttberg.se

www.uttberg.se

Inkeri Karlsson
Olja, akvarell

Bryggerivägen 15
438 52 Rävlanda

072-534 40 22
inkerika@hotmail.com

Irma Roos

Irma Roos
Måleri, keramik

Parkvägen 1
435 35 Mölnlycke

031-88 32 29
076-051 12 29
irma.i.roos@gmail.com

instagram.com/irmaskonst

Leena Vepsäläinen
Olja, akryl

Lingonvägen 18H
435 44 Mölnlycke

070-447 24 63
leenaveps@hotmail.com

Lena Folkestad
Skulptur i stengodslera på drivved och sten

Häggvägen 3
435 37 Mölnlycke

070-670 65 43
lena@folkestad.se

www.lenafolkestad.com
instagram.com/driftwoodstories

Magnus Rapp
Akvarell

Färgerivägen 30
435 39 Mölnlycke

072-716 13 52
magnus.rapp@gmail.com

neonative.deviantart.com
instagram.com/magnusrappart

Margareta Kagebo Dahlgren

Margareta Kagebo Dahlgren
Akvarell, kol, tusch

Kantarellen 5
435 40 Mölnlycke

070-636 04 38
kagebo.dahlgren@gmail.com

Maria Ulfvin Larsson

Maria Ulfvin Larsson
Akvarell

Buss Johns väg 5
435 44 Mölnlycke

070-044 33 55
maria.ulfvinlarsson@gmail.com

instagram.com/faceoftodayandotherstuff

Michael Nilsson
Akvarell, olja

Näsetvägen 16
435 39 Mölnlycke

031-98 93 63
076-836 99 70
michael.nilsson@naturskyddsforeningen.se

Nisimo Pochat
Skulptur i stengodslera, raku

Limmerhultsvägen 20
438 54 Hindås

030-11 01 36
070-291 48 26
nisimop@yahoo.com

nisimopochat.blogspot.se

Paula Hasselgren

Södra stommen 77
438 32 Landvetter

073-380 09 06
paulahasselgren@hotmail.com

instagram.com/artbypaulahasselgren

Roy Bladh
Olja, akvarell

Lilla Hårskeredsvägen 7
435 42 Mölnlycke

070-662 16 61

SolBritt Grek J-son
Olja, akvarell

Biblioteksgatan 9
435 30 Mölnlycke

070-638 59 60
solgrek40@gmail.com

Torbjorn Hahne

Torbjörn Hahne
Relief, skulptur och bild i glas och stengodslera

Limmerhultsvägen 20
438 54 Hindås

030-11 01 36
073-670 73 65
tottehahne@hotmail.com

www.torbjorn-hahne.se

Ulrika Wickstrand
Akryl

Apelgärde 100
438 94 Härryda

073-024 67 42
info@ulrikawickstrand.com

www.ulrikawickstrand.com